Договір на розробку

9-26-2021

У будь-якого договор на разработку є дві функції-комунікативна і юридична.  Комунікативна допомагає переконатися в тому, що сторони правильно зрозуміли один одного. Вони обговорюють умови роботи, приходять до згоди і фіксують ці домовленості на папері.

Юридична функція дає страховку на випадок, якщо одна зі сторін порушить зобов’язання. Якщо спір не вдається вирішити мирно, — допоможе арбітражний суд. Він розгляне доводи сторін і винесе рішення, виходячи з умов договору. Тому формулювання в ньому повинні бути чіткими: все неясне, неточне і обтічне проясніть до того, як поставите підпис.

У чому особливість договору на розробку мобільного додатку

Розробка програми-тривалий і складний процес, на який впливає безліч факторів як з боку замовника, так і з боку виконавця. Прописати всі нюанси і врахувати всі ризики в технічному завданні неможливо. В ході розробки з’являються нові ідеї, які потрібно врахувати, змінюються умови використання додаткових сервісів, виникають технічні проблеми, настають кризи. Це призводить до зривів термінів і зміни загальної вартості проекту.

Щоб убезпечити себе від непередбачених ризиків, потрібно укласти договір, який захистить обидві сторони. При конфліктних ситуаціях використовуйте його для того, щоб знайти компроміс і продовжити співпрацю, а не для того, щоб тиснути на іншу сторону. Складіть договір так, щоб замовник і виконавець відчували себе партнерами і знали, що у них рівні права і обов’язки. Тоді в процесі роботи вам не доведеться витрачати час на тяганину з документами.

Структура договору на розробку мобільного додатку

Договір на розробку мобільного додатку комбінує два типи договорів — на надання послуг (виконавець працює над додатком) і на передачу права інтелектуальної власності (замовник отримує результат чужої інтелектуальної праці). Він складається з десяти пунктів:

1. Предмет і основні умови. Що? для кого? за скільки? у цьому пункті домовтеся про зобов’язання сторін, етапи роботи, про процес оплати і про електронний підпис.

2. Розрахунок. У цьому пункті-про умови оплати. Чи обкладається вона податками? коли вважається завершеною? чи потрібно надсилати паперову версію відсканованого рахунку? відповіді повинні влаштовувати обидві сторони.

3. Здача і приймання робіт. Пункт про те, як робота здається виконавцем і приймається замовником. Крім очевидних речей, в пункті прописано як себе вести, якщо

4. Передача інтелектуальної власності. Завдяки цьому пункту, замовник отримує виключні права на все, що було зроблено в рамках проекту. Домовтеся про те, в який момент передаються права.

В окремому підпункті вкажіть, що в розробці використовуються результати інтелектуальної праці третіх осіб.готові напрацювання — бібліотеки, тексти, іконки, ілюстрації, програмні коди — роблять розробку швидше і дешевше. Часто вони знаходяться у вільному доступі і не вимагають додаткової угоди. Але їх використання може супроводжуватися умовами, які важливо враховувати. Не всі готові рішення можна застосовувати в комерційному закритому пз.

Приклад. Ви розробляєте мобільний месенджер з платною підпискою. Щоб заощадити час, ви використовуєте модифікований код telegram, який знаходиться у відкритому доступі. Згідно з його умовами розповсюдження, ви повинні відкрити фінальний код свого додатка для всіх.

5. Гарантія. Про термін, протягом якого виконавець усуває помилки і недоліки в своїй роботі. У пункті обмовляється, на що гарантія не поширюється і в яких випадках вона переривається достроково. Наприклад, якщо замовник вирішив поправити додаток своїми силами і порушив його роботу, то розробник більше не відповідає за його функціонування.

6. Конфіденційність. У цьому пункті сторони домовляються про нерозголошення інформації, замовник дозволяє виконавцю опублікувати результати робіт в портфоліо. Аналогічна угода підписується з третіми особами, якщо вони брали участь у розробці.

7. Відповідальність і обставини непереборної сили. Що відбувається, коли сторони не виконують свої зобов’язання. У пункті-нарахування неустойок за зрив термінів і порядок досудового розгляду з подальшим зверненням до суду. Ви уникаєте відповідальності тільки в тому випадку, якщо на вашу роботу вплинули обставини непереборної сили. Але без довідки від компетентних органів в це ніхто не повірить.

8. Дія і розірвання. Про терміни дії договору, можливість його продовження та розірвання. У пункті йдеться, що про побажання розірвати договір потрібно попередити за місяць, і описується порядок дострокового розірвання.

9. Інші умови. У пункті-стандартні речі про документообіг: договір діє на підставі гк рф, а додаткові угоди є його невід’ємною частиною.

10. Реквізит. Тут вказуються актуальні дані замовника і виконавця: адреси, податкові ідентифікатори, номери рахунків, ставиться дата і підпис.

Щоб отримати готовий договір, вам потрібно:

  • завантажити шаблон договору на розробку мобільного додатку.
  • вибрати додаткову угоду, яка підходить для вашого типу співпраці.
  • заповнити додаткову угоду конкретними деталями по вашому проекту (технічне завдання,дизайн-макети, текстовий опис проекту, кошторис,рейт-карта).
  • замінити дані в жовтих полях на реальні дані замовника і виконавця.
  • узгодити договір з партнером.

Яку додаткову угоду вибрати

Додаткові угоди конкретизують умови рамкового договору. Їх основне завдання — у всіх деталях описати те, що клієнт хоче отримати від студії за підсумком роботи. Наш договір передбачає три варіанти шаблонів додаткових угод, що підходять для різних видів співпраці:

1. Fixed price. Замовник купує закінчений продукт або його частину. Наприклад: створення клікабельного прототипу програми, розробку дизайну мобільного додатку або розробку програми під ios цілком з нуля. Ця пропозиція описує етапи роботи з фіксованими цінами та термінами. Варіант fixed price підходить для роботи над простими проектами зі зрозумілою функціональністю, чітко прописаною в тз. Вихід за рамки тз зі збереженням колишніх термінів і вартості роботи неможливий. Якщо замовник хоче на льоту міняти вимоги і не залежати від тз, то краще вибрати більш вільну модель оплати.

2. Time&materials. Замовник платить за час фахівців, витрачений на роботу над його проектом. Коло завдань і вартість години роботи обумовлюються в додатковій угоді. Наприклад, клієнтові потрібно створити додаток для ios. Для цього потрібні менеджер проекту, дизайнер, розробник і тестувальник. Протягом місяця ці фахівці працюють на проекті, а в кінці місяця клієнт отримує звіт про кількість витрачених годин і оплачує їх. Цей вид співпраці хороший тим, що клієнт набагато швидше бачить результат і може вносити зміни в процесі. Цей варіант підходить для довгострокових проектів.

Краще розібратися в тонкощах fixed price і time&materials вам допоможе наша стаття.

3. Time&materials period (він же retainer). Дана практика прийшла в іт з юридичного бізнесу. Замовник «оптом» викуповує всю команду, потрібну для ведення проекту, на довгий термін. Період, склад команди і ціна фіксуються в додатковій угоді. Оплата і прийом робіт відбуваються раз на місяць/тиждень. Це найефективніший варіант роботи над проектом, тому що в ньому не потрібно нескінченно підписувати документи, скрупульозно рахувати годинник і погоджувати кожен крок. На початку періоду замовник і розробник складають план робіт, в кінці-підводять підсумок і фіксують результати, підписуючиАкт, який передає клієнту права на зроблені роботи. Одночасно він є актом приймання цих робіт. Спосіб підходить для складних і довгострокових проектів, на яких важлива повна залученість всіх учасників команди.