Що таке whois, і як це працює

10

Whois являє собою мережевий сервіс, що працює на базі протоколу tcp. Його базова мета полягає в наданні текстової інформації про поточних власників доменних імен та ip адрес. В основному це їх контактні дані. Запис про конкретний домен складається з імені власника і назві організації, яка зареєструвала даний домен. Крім цього надається інформація про дату і термін реєстрації домену, імені dns серверів.

Дуже часто при виборі імені для власного сайту виникає потреба перевірити чи зайнятий домен. Часто доменне ім’я, яке так необхідно, виявляється вже кимось зареєстровано. Щоб це встановити і отримати вичерпну інформацію про власника необхідно використання whois.

Назва whois не є абревіатурою. По суті це питання» хто «англійською мовою » who is». Що повною мірою відображає основне завдання сервісу.

Протокол застосовується для перевірки чи доступне доменне ім’я для реєстрації. Перевірити це самостійно в браузері не завжди можливо, оскільки часто доменне ім’я на практиці не використовується. Контактні дані власника відображаються відповідно до введених при реєстрації. Реєстратор забезпечує їх періодичне оновлення.

Протокол whois виконує доступ в основному до серверів баз даних безпосередньо реєстраторів. В окремих ситуаціях, що стосуються доменів верхнього рівня, whois сервер надає комплексну інформацію про весь набір зареєстрованих доменів. У загальному принципі використання whois містить наступний алгоритм дій:

  • вибір коректного whois сервера;
  • відправлення релевантного запиту на сервер;
  • аналіз інформації, яка буде видана в результаті.

Важливо правильно вибирати правильний whois сервер для конкретного домену. Окремі країни блокують надання інформації про свої домени. Деякі країни африканського континенту не мають власних серверів. За певними доменами верхнього рівня інформацію можна зібрати і консолідувати виключно на сайті реєстратора.