Скандал з конфіденційністю триває: whatsapp звинуватили в читанні листувань користувачів

8

Компанія facebook регулярно говорить про підвищену безпеку і конфіденційність належить їй месенджера whatsapp, акцентуючи увагу на систему наскрізного шифрування. Ще в 2018 році засновник і глава facebook марк цукерберг (mark zuckerberg) заявив, що його компанія не може переглядати ніякої контент, що відправляється користувачами whatsapp, оскільки він повністю зашифрований. Навіть у політиці конфіденційності сервісу говориться, що facebook і whatsapp не можуть читати листування, оскільки вона зашифрована, і це ніколи не зміниться. Але, схоже, facebook лукавить, говорячи про повну приватність whatsapp.

Некомерційна організація propublica, редакція якої регулярно проводить журналістські розслідування, розповіла про систему модерації контенту whatsapp і підтвердила існування групи модераторів сервісу. За словами журналістів, модератори whatsapp можуть читати листування користувачів, що вносить ще більшу плутанину щодо того, що facebook має на увазі, кажучи про наскрізне шифрування, яке має на увазі, що тільки відправник і одержувач мають ключі, що дозволяють читати повідомлення.

Автори propublica зазначають, що за модерацію сервісів facebook відповідає компанія accenture. І зараз не менше 1000 модераторів, найнятих accenture, цілодобово переглядають повідомлення користувачів, який були відзначені системою штучного інтелекту як підозрілі. Вони відстежують не тільки спам і дезінформацію, а й повідомлення, що містять потенційні терористичні загрози, матеріали про сексуальне насильство над дітьми і шантаж. Залежно від змісту повідомлень, що переглядаються модератори можуть або заблокувати обліковий запис користувача, або поставити його «під спостереження» або залишити його в спокої, якщо після перевірки виявиться, що повідомлення не несе ніякої загрози. Також листування можуть бути передані спецслужбам та іншим правоохоронним органам, у тому числі міністерству юстиції сша. А ось видаляти повідомлення співробітники accenture не можуть. За одну зміну через кожного модератора проходять не менше 600 повідомлень.

За словами авторів propublica, facebook применшує обсяг зібраних даних користувача і бреше клієнтам про те, як використовує отриману інформацію і з ким ділиться нею. Крім того, для модерації whatsapp компанія марка цукерберга використовує підрядників в особі вищезгаданої accenture, що також знижує рівень безпеки сервісу, оскільки дані по суті передаються третім особам за межами месенджера.

Представники whatsapp підтвердили існування групи модераторів, але відзначили, що їх діяльність спрямована на боротьбу зі зловживанням месенджера, а не на стеження за користувачами. Який механізм whatsapp використовує для розшифровки листування, не уточнюється.