У росії завершені випробування атомного ремікс-палива — це відкриває шлях до замкнутого паливного циклу для багатьох аес

14

У саратовській області на балаковській аес завершилися експлуатаційні випробування твелів з ремікс-паливом. Нове паливо було тільки в декількох елементах паливних стрижнів збірок, але воно перебувало під постійним контролем майже 5 календарних років. За цей час в ході трьох паливних компаній ніяких відхилень не виявлено, що дозволить в майбутньому створити замкнутий паливний цикл без переробки існуючих реакторів.

Джерело зображення: ат » твел»

«ремікс-паливо покликане знизити споживання природного урану в атомній енергетиці і повторно використовувати компоненти вже опроміненого палива. Основна перевага замкнутого ядерного паливного циклу-можливість використання плутонію, що утворюється при опроміненні урану-238», — пояснюється в прес-релізі ат «твел».

Паливо ремікс (remix – regenerated mixture) дозволить створити замкнутий цикл, а значить, забезпечить зниження експлуатаційних витрат на атомну енергетику в найпоширенішій сфері — в переважній масі реакторів на теплових нейтронах на легкій воді. Це основа сучасної атомної енергетики, тому це не просто важливо, а надзвичайно важливо.

» для операторів аес це означає, що в перспективі ремікс-паливо можна буде впроваджувати без змін в конструкції реактора і додаткових заходів щодо забезпечення безпеки. Використання такого палива дозволить багаторазово розширити сировинну базу атомної енергетики за рахунок замикання ядерного паливного циклу, а також повторно використовувати опромінене паливо замість його зберігання», — заявлено в прес-релізі.

Паливна суміш ремікс створюється з регенерованого урану і плутонію з додаванням збагаченого урану. Суміш урану і плутонію виходить при переробці відпрацьованого ядерного палива і повторно пускається в обіг. Що важливо, ремікс-паливо має значно нижчий вміст плутонію (до 5 %), ніж у випадку уран-плутонієвого палива для «швидких» реакторів (снуп і мокс).

В ході п’ятирічних випробувань штатні тепловиділяючі збірки (твс) ввер-1000 з елементами ремікс-палива вели себе точно також, як збірки на звичайному паливі. Після вивантаження і двох років в басейні для зниження активності та охолодження збірки з дослідним паливом будуть направлені в науково-дослідний інститут атомних реакторів (м димитровград) для проведення післяреакторних досліджень, що відбудеться в 2023 році. На наступному етапі експеримент стане набагато масштабнішим-вчені планують створити штатні твз вже з цілими секціями зі збірок на ремікс-паливі.