Як вибрати операційну систему

4-27-2021

Операційна система https://ua.softlist.com.ua — це сукупність програм, за допомогою яких здійснюється управління технічними компонентами комп’ютера і його файловою системою, взаємодія з додатками сторонніх розробників і т.

У даній публікації ми розберемо, мабуть, найголовніше питання-яку операційну систему вибрати для свого стаціонарного комп’ютера, ноутбука і т. Д.

Microsoft windows

Сьогодні переважна більшість домашніх і офісних комп’ютерів управляється ос сімейства windows від корпорації майкрософт в різних редакціях і версіях.

Переваги windows

 • зручний і зрозумілий інтерфейс. Багато користувачів задоволені тим, як оформлена система: вікна, кнопки, меню та інші елементи.
 • широке поширення. За різними оцінками, windows встановлена більш ніж на 80% всіх комп’ютерів в світі, тому в школах, офісах та інших публічних місцях, найімовірніше, вам доведеться працювати саме в даній системі.
 • доступність програм і драйверів. Безліч програмних продуктів розроблено і адаптовано під дану операційну систему, якщо мова не йде про який-небудь ексклюзив. Немає жодної іншої ос, для якої пропонується такий величезний вибір додатків, ігор, утиліт та ін.знайти драйвери різних зовнішніх пристроїв (камери, принтери, сканери і т. Д.) – також, не проблема. Хоча варто відзначити, що іноді, навіть при наявності «рідних» коректно інстальованих драйверів, змусити периферійний пристрій коректно працювати стає непростим завданням або навіть головоломкою. На щастя, таке буває рідко.
 • спадкоємність поколінь. Якщо ви навчилися працювати в старих версіях системи (наприклад, xp), то освоїти інтерфейс і можливості більш свіжих ос не складе особливих труднощів – нові «фішки» додаються, але старі перевірені інструменти і функції теж, як правило, залишаються (наприклад, з’явилося меню «параметри», але і панель управління збереглася). Більш того, як ми відзначили вище, через повсюдного поширення в разі виникнення будь-яких питань завжди можна знайти того, хто підкаже, що робити (родичі, колеги, форуми в мережі і т.д.).
 • відносна доступність. Комп’ютери з передвстановленим windows коштують відчутно дешевше в порівнянні з macos (буде розглянута далі). Також ос можна придбати окремо від комп’ютера.
 • операційна система пропонує набір корисних стандартних програм, яких більшості користувачів більш ніж достатньо для виконання безлічі повсякденних завдань (програвачі, графічні і текстові редактори, корисні утиліти і т.д.). Правда, робота вбудованого інтернет-браузера internet explorer (в останніх версіях – «microsoft edge») викликає певні питання і замість нього часто використовується google chrome, opera, mozilla firefox (встановлюються окремо).
 • на нашу думку, найкращий пакет офісних програм microsoft office (word, excel, powerpoint та ін.) найкраще реалізований і працює саме на комп’ютерах з windows, тому що розробником виступає одна і та ж корпорація. Звертаємо вашу увагу на те, що office не входить в набір стандартних програм, і його потрібно купувати окремо.
 • зручна файлова система. Копіювання / переміщення, видалення, перейменування та інші операції з файлами і папками (в т.ч. На зовнішні пристрої і назад), на наш погляд, виконується простіше і зручніше, ніж в інших системах.
 • «всеїдність» системи. Ос підтримує всі стандарти форматування usb-флешок в той час, як macos, наприклад, не «дружить» з ntfs і доведеться встановлювати додатковий софт для підтримки таких флеш-накопичувачів.
 • мультибрендовий вибір. Всі виробники настільних комп’ютерів, моноблоків і ноутбуків випускають моделі, що працюють під управлінням windows, причому їх частка становить переважна більшість. Тому користувач може вибрати саме той бренд (acer, asus, hp, lenovo, dell і т.д.), який йому більше подобається як за технічними характеристиками, так і по дизайну.

Недоліки windows

 • зважаючи на широке поширення ос, безліч вірусів, скриптів та інших шкідливих програм створюються саме для даної системи. Сюди ж відноситься вразливість перед хакерськими атаками. На щастя, з усім цим можна цілком успішно боротися за допомогою антивірусних програм і фаєрволів.
 • плаваюча стабільність роботи. Іноді система починає, як то кажуть,» гальмувати «або»зависати». Причини можуть бути найрізноманітніші і не завжди зрозумілі. У таких випадках перевірений роками мільйонами користувачів метод вирішення проблеми-перезавантаження, яка допомагає повернути комп’ютер в нормальний робочий стан.
 • вимогливість до»заліза». Останні версії ос «з’їдають» чимало ресурсів комп’ютера, і в разі скромних технічних характеристик це може часто призводити до нестійкої роботи, про що ми згадали в пункті вище.

Macos

Операційна система, розроблена корпорацією apple спеціально для комп’ютерів власного виробництва: mac, imac і macbook. Є другою за поширеністю ос (після windows) з ринковою часткою, яка за різними оцінками досягає 15-20%.

Плюси macos

 • перш за все, це так звана «закрита» система, що гарантує підвищену безпеку і збереження особистих даних, особливо в мережі. Ос практично невразлива перед вірусам та іншими шкідливими програмами як за рахунок своєї архітектури, так і в силу того, що хакери і творці потенційно небезпечного пз воліють всі свої сили кидати на більш поширений і менш захищений windows.
 • збалансованість. Оскільки виробником комп’ютерів і розробником ос є одна і та ж корпорація, взаємодії технічної » начинки «і програмних компонентів приділено особливу увагу, що дозволяє домогтися гарної продуктивності при відносно скромних характеристиках»заліза». До слова, це є важкодоступним завданням, якщо мова йде про windows, т. К. Кожен виробник пк або ноутбука робить так як, йому подобається лише з непрямою оглядкою на особливості ос без довгих і наполегливих тестів в спробі найкращим чином «подружити» різні компоненти (материнська плата, процесор, відеокарта, оперативна пам’ять і т.д.).
 • стійкість. З урахуванням пункту вище, macos відрізняється крані стабільною роботою і змусити систему «гальмувати» або, тим більше, «зависнути» – практично неможливо. Це, тому числі, заслуга перевірених додатків, які доступні в спеціальному магазині «app store» (рекомендуємо завантажувати і встановлювати пз тільки з нього). І так, всі стандартні програми, які спочатку встановлені в ос працюють без будь-яких нарікань.
 • готовність до роботи прямо з упаковки. Сучасний користувач не готовий після покупки витрачати кілька годин на налаштування і доустановку потрібних додатків для роботи на комп’ютері, як це було раніше. Хочеться дістати все з коробки, натиснути кнопку живлення і почати користуватися довгоочікуваною покупкою негайно. Цю можливість пропонують пк і ноутбуки на базі macos.
 • краща взаємодія з периферійними пристроями. Стабільну роботу системи можна відзначити і при взаємодії із зовнішнім обладнанням (камери, принтери, планшети, синтезатори і т.д.). Ніяких» злетіли » драйверів, обриву зв’язку та інших неприємних моментів.
 • вибір творчих людей. Багато популярних і успішні музиканти, графічні дизайнери, відеомонтажери і представники інших творчих професій воліють працювати на комп’ютерах з системою macos по ряду причин, в т.ч. Через унікальних програм, які іноді не пропонуються для інших систем (наприклад, logic pro або final cut).
 • дизайн. Цей пункт, можливо, не зовсім про саму операційну систему, хоча її інтерфейс, багато користувачів вважають зразковим. Йдеться про самі комп’ютери. Корпорація apple приділяє величезну увагу зовнішньому вигляду своїх продуктів, і причина її популярності, багато в чому – це заслуга саме такого підходу до справи. До слова, багато інших виробників охоче копіюють дизайнерські рішення цієї корпорації.

Мінуси macos

 • висока ціна. Саме цей фактор для багатьох користувачів є вирішальним при виборі того чи іншого продукту, і в даному випадку macos явно поступається windows. Вся справа в тому, що перша не поширюється окремо і є передвстановленою в комп’ютерах apple, які відносяться до преміального сегменту і коштують істотно дорожче моделей інших брендів при схожих характеристиках.
 • закрита система — не завжди добре. Оскільки частка ос відносно невелика, деякі програми для неї просто не адаптуються розробниками. Також для того, щоб налагодити роботу якихось, здавалося б, звичних речейДоведеться постаратися-наприклад, система не підтримує usb-флешки в форматі ntfs, через що потрібна установка спеціальних утиліт, які найчастіше платні.
 • не ігрова ос. Система не «заточена» під ігри, тому ігроманам краще придивитися до windows. Звичайно ж, досить часто рятує сервіс «steam», але це рішення працює не завжди.