Як вибрати кабель

9-5-2020

 

Як і силові дроти, LAN-кабелі на вигляд мало чим відрізняються. Але насправді різниця може бути великий — розповідаємо, на що саме звернути увагу при виборі. Хочемо порекомендувати вибрати    кабель на сайті.

Що потрібно, щоб отримати високу швидкість домашнього інтернету? Очевидно, хороший роутер. Але не тільки — швидкість може залежати і від кабелю, яким підключений ваш роутер. Давайте розберемося, якими вони бувають, і який купувати, щоб повноцінно використовувати можливості вхідного каналу. 

Що таке кручена пара?

Це кабель, який використовується для передачі сигналу, в основі якого лежить кілька пар скручених між собою проводів. Звідси і така назва. Кожна пара призначена для одного сигналу: передається або. Скручування «нутрощів» кабелю проводиться з метою захисту від перешкод. Також ж існують і інші методи захисту, які в самих бюджетних продуктах не зустрічаються.

Даний тип кабелів використовується не тільки для передачі цифрового Ethernet-сигналу. Він також зустрічається в аналогових телефонних мережах, але їх ми торкатися не будемо — поговоримо краще про LAN-кабелі.

Типи кабелів

Від типу кабелю залежить максимальна відстань, на яке зможе впевнено передаватися сигнал, а також рівень захисту і пропускна здатність. У теперішній час кабелі 1-4 категорії практично не зустрічаються в продажу. Це застарілі формати, які не відповідають вимогам сучасного мережевого обладнання.

Найпоширеніший тип — 5е. Це злегка поліпшена версія 5 категорії. В основі такого кабелю лежать дво- або чотирипарне дроти. Максимальна пропускна здатність становить 100 Мбіт / с. Дистанція, на якій сигнал НЕ буде погіршуватися — 100 метрів. Завдяки цим характеристикам даний кабель підійде для більшості користувачів. Однак, якщо ви плануєте користуватися «гігабітним» інтернетом, то доведеться придбати кабель вищої категорії.

6 категорія має на увазі кращу пропускну здатність (до 10 Гбіт / с). Але на максимальній швидкості дистанція передачі сигналу також можуть впливати до 55 метрів без підсилювачів. При швидкості в 1 Гбіт / c можна використовувати кабель також на відстані до 100 метрів.

Покращені версії 6а, 7 і 7а увазі додаткове екранування проводів, яке краще захищає кабель від перешкод. Пропускна здатність при цьому залишається незмінною — 10 Гбіт / с. Але збільшується ефективна дистанція сигналу — до 100 метрів.

Залежно від типу кабелю, кількість пар проводів всередині буде відрізнятися. Найпростіший 5е має всього дві пари. Починаючи з 6-ї категорії, кабелі мають 4 пари проводів. Втім, іноді зустрічаються кабелі типу 5е з 4-ма парами. В такому випадку 2 пари не задіюються і використовуються як резервні.

І хоч 2-х парні кабелі легше, дешевше і більш еластично своїх аналогів, ми рекомендуємо використовувати тільки 4-х парні кабелі. По-перше, вони мають велику пропускну здатність. 2-х парний кабель забезпечить вас максимум швидкістю в 100 Мбіт / c. По-друге, навіть якщо ваше мережеве обладнання не здатна передати швидкість більше 100 Мбіт / c, ви отримаєте резервну незадіяну пару проводів в 4-х парному кабелі. Вона стане в нагоді в разі, коли основна пара пошкодиться. По-третє, це хороший заділ на майбутнє. Вам не доведеться заново протягувати кабель, коли захочете отримати інтернет зі швидкістю 1-10 Гбіт / c.

Тип захисту

Для стабільного з’єднання потрібно не тільки забезпечити проходження сигналу, але і захистити його від перешкод. Для цього часто використовують екранування, його тип можна знайти в позначенні кабелю).

  • UTP — не має на увазі наявність екранування (але це не означає, що такий кабель непрацездатний).
  • FTP — найпростіший вид екранування, який представляє собою загальну оболонку для всіх внутрішніх проводів.
  • SFTP — додатковий захист у вигляді сітчастої оболонки поверх екранування. Завдяки цьому кабель менше схильний до фізичних дій і пошкоджень.

У разі порушення контактів роз’єму ви також отримаєте зворотний ефект — погіршення сигналу. Тому часто екрановані кабелі не використовують в багатоквартирних будинках.

Модем, маршрутизатор, роутер: що це таке і в чому відмінності?

В якості оболонки виробник вибирає ПВХ. Цього теж цілком достатньо для домашньої експлуатації. Але при використанні кабелю на відкритому повітрі, рекомендується вибирати продукцію зі спеціальною поліетиленовою оболонкою, яка захищає кабель від руйнування під дією ультрафіолетових променів. Якщо планується протяжка по повітрю, треба запитати у продавця наявність несучого тросу всередині кабелю, який буде нести основне навантаження.

На кількість жив в кабелі слід звертати увагу тільки в тому випадку, якщо планується регулярний перенос проводів з місця на місце. Чим більше жив в кабелі, тим він більш еластично і тим менше він схильний до деформації від вигинів.